Barvy

V tomto článku naleznete základní informace o dvou oficiálně uznaných barvách křečíka džungarského. Jakékoliv jiné barvy jsou hybridního původu. Ceny mláďat, uvedených u jednotlivých zbarveních, jsou pouze orientační, mohou se lišit podle kvality jedince.
 

Agouti (850 Kč)

Agouti nebo také aguti, normal či normální zbarvení je přírodní varianta křečíka džungarského. V jiných zbarveních se křečíci v přírodě nevyskytují. Jedinci tohoto zbarvení na zimu "bělají", letní hnědá srst se nahradí světle šedou až bílou a mohem hustější (přizpůsobuje barvu okolnímu sněhu a chrání ho před prochladnutím). Křečíci nikdy nehibernují. Dokonce někteří jedinci v domácích chovem mohou během roku (ani to nemusí být v zimě) také "bělat", toto chování ovlivňuje například snižující se teplota prostředí nebo méně světla přes den. V mém chovu zatím "bělali" pouze hybridní jedinci ze zvířeci burzy. 
 
Zbarvení agouti se dědí dominantně (vždy převládá nad recesivním). Je možné jej bez rizik spojit s kteroukoliv další barvou či kresbou. Přírodní jedinci se geneticky označují AA (pro homozygotní jedince) nebo Aa (pro heterozygotní jedince). V chovech se také můžete setkat s označením jako je DD či Dd, ++ nebo i ++DD či ++Dd. Agouti zbarvení je často (zejména v chovech bez příměši divoké krve) nositelem skrytého genu pro jiné zbarvení (heterozygotní jedinci). U čistokrevných křečíků dalším genem může být pouze barva sapphire. Celkový genetický vzorec křečíka agouti zbarvení (homozygot/nenesoucí žádný jiný předpoklad) je AAbbccdd, chovatelsky také označované DDpepememewhwh (vysvětlivky těchto označení najdete zde - ).
 
Podle výstavních standardů Českého křeččího klubu (vychází ze standardu British Hamster Association) by agouti křečík měl vypadat následovně. Vrchní srst je šedohnědé barvy, konečky chlupů by měly být rovnoměrně tečkované černou. Podsada by měla být břidlicově modrá, srst na břiše čistě bílá s podsadou s modrým nádechem. Oblouky na bocích jsou bílé, lehce a rovnoměrně tečkovány černou, hřbetní proužek je černý, výstavně se cení, když se lehce rozšiřuje na čele a hřbětě. Černé barvy jsou oči, packy špinavě bílé a uši mají být šedé s narůžovělými tony. 
 
Chovní křečíci ve zbarvení agouti, kteří působili v mé chovatelské stanici: Mandarin's Eilla, Sašetka Syrius, Hedvika Bigfoot, Ringo Orion, Nairobi Bigfoot, Charlie Andílek z kopečka, Isabellka Andílek z kopečka, Unai Bigfoot, Xénie Bigfoot, Yasmine Bigfoot, Zorro Bigfoot, Zee - Zuu Bigfoot, Groot the Brown Bigfoot, Hashtag Mazlíček z Brna, Oliva Bigfoot, Timon Bigfoot a Tallahatchie Bigfoot.
 
Přírodně zbarvená samice Mandarin's Eilla
 
Přírodně zbarvení samec Edel Bigfoot (s faktorem umbrous)
 
Oblouky na bokách u mladého jedince přírodního zbarvení
 
Agouti zbarvení na malém mláděti
 
Zimní varianta křečíka (hybridní! jedinec)
 

Sapphire (850 Kč)

Sapphire je druhá uznaná barva. Byla vyšlechtěna ve Velké Británii, kolem roku 1988. Sapphire barva se dědí recesivně. To znamená, že pokud není alespoň jedním z rodičů křečík sapphire a ani jeden z rodičů nenese předpoklad pro sapphire, všechna mláďata se budou minimálně po fenotypové stránce rodit pouze v dominantním zbarvení. V genetice se označuje malými písmeny aa (může být pouze homozygotem, heterozygotní recesivní křečík neexistuje), v chovech se můžeme setkat s označením dd. Celý genetický vzorec sapphire křečíka je aabbccdd nebo ddpepememewhwh. 
 
Podle výstavních standardů Českého křeččího klubu (vychází ze standardu British Hamster Association) by měl sapphire křečík vypadat následovně. Vrchní srst by měla být pastelově kouřově šedá s modrým nádechem, podsada pastelově tmavě šedá, srst na břiše špinavě bílá, může mát nádech kouřově šedé. Oblouky jsou také špinavě bílé a lehce a rovnoměrně tečkované, hřbětní proužek je tmavě kouřově šedý, packy špinavě bílé, oči černé a uši pastelově šedé se špinavě bíle zbarvenou srstí za nimi. Na výstavách jsou penalizováni jedinci se špinavou nebo skvrnitou srstí.
 

Tato barva obsahuje mutaci, která způsobuje metabolický problém. Výsledkem je zpomalení v „dodávce“ pigmentu a tím změnu tmavého pigmentu na modrý. Větší zpoždění je jak na buněčné úrovni buněk, tak i neuronů. Proto jsou většinou sapphire křečíci povahově méně „divocí“, spíše tišší.“ (Dudíková, 2014)

Chovní křečíci ve zbarvení sapphire, kteří působili v mé chovatelské stanici: Thorin Pity, Anakin Bigfoot, Vločka Syrius, Manny Orion, Platina Mazlíček z Brna, Oscar Bigfoot, Simba Bigfoot, Aegon Chlupáči, Eywa Bigfoot, Gandalf the Grey Bigfoot, Levandule Bigfoot, Lumen Bigfoot, Ondine Bigfoot, Světluška Bigfoot a Xio Bigfoot.

Sapphire zbarvení u samce Anakina Bigfoot

Oblouky a úhoří pruh u sapphire samice Imi Bigfoot

Sapphire zbarvení u malého mláděte