Ubikace

Dle etického kodexu Českého křeččího klubu je minimální povolená velikost ubikace pro křečíky džungarské, Campbellova, Roborowské a čínské 50 cm x 30 cm x 20 cm. Pokud má ubikace patra, nedají se započítat do podlahové plochy.

Křečíci džungarští v přirozeném prostředí žijí většinou na travnatých stepích, kde mají dostatek prostoru pro běhání. Z tohoto důvodu je pro křečíka přirozenější běhat po ploše než-li šplhat. Proto je v zajetí vhodné chovat křečíky v plastových boxech nebo v teráriích (nebo již nepoužívaných akváriích apod.). Ubikace se dá vždy různě předělat, například je možné instalovat patra apod. Můžete ubikaci vytvořit i sami doma, ale vždy dbejte na vhodný a bezpečný materiál!

Ubikace by měla být umístěna na vhodném místě. Ideálně na místě, kde bude mít křečík dostatek klidu, žádný průvan, přiměřenou teplotu prostředí a nebude na něj během dne svítit slunce.

Plastový box

V mém chovu se mi nejvíce osvědčily transparentní plastové krabice SAMLA 45 l, s rozměry 56 cm x 39 cm x 28 cm (cca 150 Kč, možné zakoupit například v obchodech Ikea) nebo transparentní plastové krabice KIS T BOX L s rozměry 55,5 cm x 39 cm x 28,5 cm (cca 230 Kč, možné zakoupit například v odchodech Hornbach). Do těchto plastových boxů je možné umístit jednoho až dva křečíky. Je v nich také možné odchovávat mláďata, ale pokud to umožní prostorové podmínky, je vhodné mláďata (případně skupinku křečíků) umístit do větších ubikací. V mém chovu využívám transparentní plastové krabice SAMLA 130 l, s rozměry 78 cm x 56 cm x 43 cm (cca 350 Kč, možné zakoupit například v obchodech Ikea).

Klec

Klec sama osobě není vyloženě nevhodná pro křečíky, pouze se příliš nedoporučuje. Klece mají spoustu nevýhod (jsou zbytečně drahé, křečíci si mohou ublížit pádem z pater, mohou se naučit okusovat žbrdlinky, těžší podmínky pro udržování hygieny, podestýlka z klece lítá do okolí apod.), ale pokud je klec dostatečné velikosti a neobsahuje žádné nevhodné vybavení, není problém křečíka chovat i v kleci. Naprosto nevhodné jsou malé klece, klece s rošty nebo kovovými žebříčky, také klece obsahující ostré vybavení, hřebíky, jedovatá lepidla nebo potisk.

 

Vybavení ubikace

Vybavení ubikace je individuální záležitost každého chovatele. Můžete zapojit fantazii, některé vybavení i vyrobit apod. Obecně by však mělo být veškeré využité vybavení bezpečné a praktické. Doporučuji využívat přírodních materiálů (správně ošetřené seno, dřevo, slámu nebo i keramiku). Plastové vybavení doporučuji méně. 

Vždy mějte na paměti, že křečíci si potřebují obrušovat své hlodáky, proto s radostí okusují vše, co se okusovat dá. Vybavení většina křečíků bude ničit, různě okusovat nebo na některé i močit, proto pokud vybavení již neplní svůj účel nebo nepříjemně zapáchá, je třeba jeho pravidelná obměna. Ubikaci vybavujeme tak, aby se křečík zabavil a nebyl ničím ohrožen. Ubikace je celý životní prostor křečíka, nikdy při vybavování ubikace neupřednostňujte líbivé, barevné a estetické věci před bezpečnými a praktickými. Nikdy do ubikace neumísťujte žádné vybavení, o kterém si nejste 100% jistí, že je pro křečíky bezpečné. Vybavení ubikace různě obměňujte nebo přestavujte, aby měl křečík stále něco nového na zkoumání.

Napáječka

Ačkoliv je vybavení ubikace individuální záležitostí, je několik základních věcí, které by v žádné ubikaci neměli chybět. Nejdůležitější je vhodná napáječka, jelikož křečíci musí mít neustálý přístup k čerstvé pitné vodě. Napáječka se do plastového boxu dá přidělat různými způsoby. Nejjednodušší je zakoupit skleněnou napáječku s příchytkami. Jinou možností je například připevnění napáječky oboustranným suchým zipem – viz fotografie. Je také možné do plastového boxu vyvrtat díru a napáječku umístit zvenčí. Vždy je nutné mít na paměti, že křečíci mohou napáječky zničit, zejména ty plastové. Přesto nikdy křečíka nebijte nebo na něj za to nekřičte, nemá to žádný význam, křečíka tím nic neodnaučíte a akorát v něm vyvoláte agresi vůči člověku

Nedoporučuji umísťovat vodu do misky. Křečík může misku převrhnout, nanese do vody hobliny nebo potravu, může se namočit a poté nastydnout. Z vlastní zkušenosti vím, že voda v misce nezůstane čistá více jak deset minut. Navíc mláďata odchovaná na vodě v misce mohou mít v nových domovech potíže s používáním napáječek. Proto je dobré, zejména pokud nekupujete zvíře od certifikovaného chovatele, zeptat se, jestli je kupovaný jedinec zvyklý pít z napáječky. 

Běžného křečíka odchovaného na napáječce není třeba učit pít, ani mu ukazovat umístění napáječky, křečík si vodu najde sám. Stejně tak při odchovu mláďat není nutné se tímto zabývat, mláďata kopírují chování svých rodičů a napáječku se naučí používat po vzoru své matky. Při odchovu mláďat je nutné dát pozor, aby byla napáječka umístěna v takové výši, aby na ni dosáhla i malá mláďata.

Miska na krmení

Dalším důležitým vybavením je miska na krmení. Doporučuji upřednostňovat keramické misky před plastovými, plastové se snadno převrhnou nebo okousají. Miska může být jakékoliv velikosti i barev, akorát je dobré mít na paměti, že doporučovaná denní dávka krmení pro jednoho křečíka je 15 gramů, proto pokud máte misku větší velikosti, nenaplňujte ji celou.

Domečky, úkryty a jiné

Do ubikace je také nutné umístit dostatek domečků nebo úkrytů. V chovu používám pravidlo minimálně dvou úkrytů pro jednoho křečíka, pro každého dalšího o jeden úkryt navíc. Jako úkryt se dá využít spousta různých věcí, musí mít však dostatečnou velikost tak, aby se do něj křečík vešel celý a mohl se i otočit. Můžete zakoupit dřevěné domečky prodávané v odchodech s chovatelskými potřebami (jen si dejte pozor na trčící hřebíky) nebo využít různé úkryty vyrobené z kokosových ořechů, slámy, sena, květináčů apod.

Prolézačky, tunely a jiné

Dále do ubikace umístěte různé prolézačky, tunely…tak, aby se měl křečík čím zabavit. Velmi dobře se mi osvědčily ruličky od toaletního papíru nebo od papírových utěrek. Každý křečík je využívá různě, ale většinu zaručené zabaví. Nikdy křečíkům nedávejte ruličky splachovací nebo s potiskem.

Běhací kolotoče a koule

Křečíci jsou během noci schopní naběhat i 9 kilometrů. V přírodě využívají energii pro hledání potravy, v zajetí však pro získání potravy nemusí nikde hledat, proto jim přebývá spousta energie, kterou je třeba vyčerpat. Pokud křečíkům nenabídnete alternativní způsob vybití přebytečné energie, najdou si ho sami. Například ničením vybavení, okusováním žbrdlinek nebo šplháním v kleci, okusováním napáječky a také čím více energie mají, tím více jsou teritoriálnější vůči jiným křečíkům. Nejlepším způsobem je umístit do ubikace běhací kolotoč. Ten musí být v běhací části celiství, tak, aby si křečík nemohl zranit při běhání nožičky, a zároveň dostatečně velký, aby si křečík nekřivil záda. Čas od času je vhodné běhací kolotoč z ubikace vyndat, může na něm vzniknout až chorobná závislost.

Nedoporučuji využívat běhacích koulích. Běh je v nich pro křečíka nepřirozený, nemohou nikam zalézt, což je pro ně právě přirozené a narážejí do nábytku apod. Lepší variantou je zajistit některý pokoj, upravit ho tak, aby křečík nemohl zalézt někam, odkud ho nevytáhnete, schováte kabely, uklidíte z dosahu jedovaté rostliny…jednoduše zajistíte pro křečíka bezpečný prostor a necháte ho POD DOZOREM proběhnout. Nikdy neodcházejte z místnosti, kde je volně běhající křečík a nikdy nenechávejte malé dítě nebo jiného domácího mazlíčka s křečíkem bez dozoru!

Záchod

Pro usnadnění čistění je možné do ubikace umístit záchod. Můžete zakoupit rohový plastový záchod vhodné velikosti nebo použít různé keramické nebo plastové nádoby. Tento záchod umístíte do některého z rohů ubikace. Křečíci jsou čistotní a chodí vykonávat potřebu pouze na jedno místo v ubikaci. Někteří křečíci se záchodu chytnou sami, jiní jej budou ignorovat. Pokud bude křečík chodit do jiného rohu nebo bude vykonávat potřebu uvnitř některého z úkrytů, toto místo vytřete kapesníkem a ten položte do záchodu, křečík půjde za pachem a naučí se záchod využívat. 

Do záchodu můžete dát kočičí písek nebo Asan, který dobře váže vlhkost a pach. Pokud se křečík naučí využívat záchod, je možné jej čistit zvlášť a bude možné celou ubikaci čistit méně často.

Písek pro činčily

Pokud křečíkovi pořídíte písek pro činčily, neumísťujte jej přímo do ubikace, křečíci si z něj udělají záchod. Písek pro činčily můžete nechat v malém boxu, kam křečíky pravidelně na chvilku umístíte (například během čištění ubikace). Křečíci se v písku pro činčily „koupou“ a udržují si tak načechranou a čistou srsti. Avšak jeho zakoupení není nutnost. Většinou jej křečíci během svého života nutně nepotřebují. Je vhodné jej pořídit například, pokud plánujete křečíky přihlásit na výstavu nebo pokud máte doma křečíka s hodně se mastící se srstí. 

Na mastnou srst často trpí zejména samci. Vlivem uvolňujících se hormonů se samečkům mastí srst zejména za hlavou. Pokud zaznamenáte mastnou srst, která se typicky spojuje do mastných „chuchvalců“, poskytněte křečíkovi písek pro činčily. Písek pro činčily tedy určitě pořiďte, pokud doma chované výstavní jedince, vlastníte samečky (zejména pokud jich máte více nebo je v blízkosti samečka umístěna samice) nebo odchováváte mláďata.

Podestýlka

Na dno ubikace je třeba umístit podestýlku. Není vhodné chovat křečíky bez podestýlky (bez podestýlky je vhodné držet pouze křečíky v karanténě, křečíky které mají otevřené rány, jež by se mohly zanítit, křečíky již se zanícenými ránami, při testu na geneticky přenosnou cukrovku nebo při testování, zda je křečík alergický na podestýlku).

Coby podestýlka se dá využít spousta materiálu. Od klasických hoblin (NIKDY PILINY!), konopné podestýlky, kukuřičné podestýlky až po různé dřevěné odštepky nebo Asan. Osobně nejvíce doporučuji podestýlky značky Milla More nebo konopnou podestýlku. Křečíky není vhodné držet na parfémované podestýlce, senu, slámě, písku pro činčily, písku pro kočky, hlíně, terarijních substrátech, kamínkách nebo velkých paletkách. Výška podestýlky by měla být minimálně 2 cm, ideálně od 5 do 10 cm, křečíci v podestýlce rádi hrabou.

Různé studie o hlodavcích uvádějí, že se čím dál častěji u různých druhů hlodavců objevuje alergie na různé podestýlky. Dle zdrojů například z Velké Británie má až 1 křečík z 10 pravděpodobnost, že se mu během života objeví alergie na podestýlku. Nejčastěji se alergie objevuje na hobliny, různé dřevěné a parfémované podestýlky. Alergie se projevuje kýcháním, neustálým drbáním, odřeninami v srsti, ale hlavně výtokem z očí a nosu a začervenání nebo otokem očí. Pokud se na křečíkovi objeví takovéto příznaky, umístěte jej do umytého boxu (pouze vodou, žádné mycí prostředky) bez podestýlky. Pokud během několika dní příznaky úplně odezní a veterinář nenalezne jiné příčiny těchto příznaku, jedná se o alergii na podestýlku a je třeba trvale křečíka umístit na podestýlku Asan (poměrně drahý typ podestýlky), na který se nevytváří žádné alergie.

Hnízdo

Hnízdo na spaní si křečík vytváří sám, většinou v některém ze svých úkrytů. Jako materiál na stavbu hnízda křečíkovi můžete poskytnout neparfémované papírové kapesníčky bez potisku. Je možné jej předem natrhat, ale křečík je schopen si je zpracovat sám. 

Je možné také použít seno, ale vybírejte pouze kvalitní značky a seno předem prohlédněte, často se přes něj přenáší různí roztoči, parazité jako jsou například často objevované sametky, které během chvilky zamoří celý chov a je možný i jejich přenos na člověka.

Čištění ubikace

Celou ubikaci je nutné jednou za týden, dva nebo tři týdny vyčistit. Frekvence čištění se odvíjí dle velikosti a počtu křečíků v ubikaci. Plastový box SAMLA 45 l obývaný jedním křečíkem je nutné vyčisti alespoň jednou za čtrnáct dní. 

Veškerou podestýlku z ubikace vyhoďte, ubikaci a všechno omyvatelné vybavení důkladně umyjte horkou vodou (nepoužívejte žádné mycí prostředky). Zachovejte pouze část výplně z hnízda, tu umístěte zpět tam, kde byla původně, usnadníte tak křečíkovi zvládnout stres z vyčištěné ubikace. 

Pokud máte v plánu do používané ubikace umístit nového jedince nebo pokud uvnitř ubikace zemřel některý křečík nebo se vyskytoval nemocný jedinec, veškeré neomyvatelné vybavení a podestýlku okamžitě vyhoďte. Celou ubikaci umyjte a důkladně vydezinfikujte, než do ní umístíte nového křečíka.